7 Aralık 2010

David Beckham

O, Manchester United'lı efsane orta saha oyuncusu...

David Beckham benim için her zaman çok değerli bir futbolcudur ve öyle de kalacaktır. Küçüklüğüm de onu izler onun çektiği gibi şut çekmek için acayip çalışırdım. Onun o frikik için topu yere koyuşunu, kaleye bakışını ve gerilip duruşunu taklit ederdim. Çünkü Becks futbol tarihinde ki isabetli pas oranı, isabetli uzun topları ve 90'a teslim frikikleri ile dünyada bu işi yapan 3 oyuncu arasına rahat giren biridir. Fakat ne zaman Sir Alex Ferguson soyunma odasın da Beckham'ın yüzüne krampon isabet ettirdi, işte o anda kariyerinin en hatalı kararı verdirttirilmiş, talihsiz bir oyundur.

Olaydan sonra, Manu'yu çok sevmeme rağmen kulüpten ayrılmak istiyorum diyen Beckham, Real Madrid'in teklifine evet diyecek ve dünyanın en pahalı oyuncu transferinin gerçekleşmesine sebebiyet verecekti... Beckham ne var ki Real Madrid'te başarılı da olsa teknik direktör tarafından yavaşça takımdan sindirilecek ve Real Madrid her zaman ki takım kimyası bozukluğunla Beckham'ın performansını kötü etkiyecekti... İlk 11 şansını da yeni teknik direktörü sayesinde kaybeden Beckham artık bir marka olacak, magazin dünyasına girecek, yıldızlığını oynadığı reklamlarla ve sponsorlarıyla hatta çapkınlıklarıyla gösterecekti... Bunda elbette ki eşi Viktorya Beckham'ın da etkisi büyük olacaktı... Artık Real Madrid'te umduğunu bulamayan Beckham eşi ve çocuklarının isteğiyle yeni bir başlangıç için Amerika'yı tercih edecekti... Amerika'da bir Hollywood yıldızı gibi karşılanan Beckham, yeniden canlanmaya çalışsa da avrupanın dikkatini çekemeyecek ve kaptanlığını yaptığı İngiltere milli takımına yeniden girebilmek için tekrar avrupa ya geri dönmesi gerektiğini anlayacaktı... Milan'a kiralanan Becks,  oyunuyla milli takıma geri dönmüş hatta son kez katılmak istediği 2010 Dünya Kupası kadrosun da yer alacağı açıklanmıştı... İşte bu sefer de kariyerinin en talihsiz anını yaşayacaktı, Mart ayında bir lig maçında aşil tendonu kopan Beckham için Dünya Kupası hayali, oraya katılmak için her antrenman sonrası ekstradan bir saat çalışmaları, ailesini Amerika'da bırakıp İtalya da yaşaması boşa gidecekti... David Beckham şu an yeniden Amerika'ya dönmüş ve sakatlığı geçmiş, yaşı 37 olmuş, frikik gollerine ve yaptığı asistleriyle kariyerine devam eden bir futbolcudur...


Kısaca Beckham'ın ödülleri ve ilkleri ;

FIFA Yılın Futbolcusu Ödülü'ne iki defa aday oldu  ve 2004'de dünyanın yüksek ücretli futbolcusu seçildi, ayrıca Top-100 Şampiyonlar Ligi'ne giren ilk İngiliz oldu. O 2003 ve2004 senelerinde Google'da en çok arama yapılan kişi oldu. Bu tür küresel tanıma ile de seçkin bir reklam marka ve en moda ikonu haline geldi. Beckham İngiltere kaptanlığını 15 Kasım 2000'den 2006 FIFA Dünya Kupası'na kadar, tam 58 maçta kaptanlık yapmıştır. Halen 109 katılım ile İngiltere'nin en-kepli orta saha oyuncusudur.
Beckham, kariyerine Manchester United'te başladı, 1992'de 17 yaşında profesyonel futbolcu oldu. Onun zamanında 6 defa Premier Lig, 2 defa FA Cup ve 1999 yılında  Şampiyonlar Ligi kazanıldı. Daha sonra Manchester United'ten Real Madrid C.F.'ye geçti, orada 4 sezon oynadı. Bu kulüpte ilk La Liga şampiyonluğunu yaşadı.
Ocak 2007'de Real Madrid C.F.'den ayrıldı ve MLS takımlarından Los Angeles Galaxy'nin yolunu tuttu. Los Angeles Galaxy ile Beckham's sözleşmenin 1 Temmuz 2007 tarihinde yürürlüğe girmiştir ve ona MLS tarihinin en yüksek oyuncu maaş verdi.İlk maçını Chelsea F.C. karşısında oynadı, ancak ilk golünü Kuzey Amerika SuperLiga 2007 yarı-finalinde attı. İlk lig başladığının ardından 18 Ağustos'ta Giants Stadyumu'nda rekor bir kalabalık önünde geldi. 
Ayrıca Beckham 7 Aralık 1994'te ilk UEFA Şampiyonlar Ligi golünü 4-0 kazandıkları Galatasaray maçında kaydetmiştir.


David Beckham'ın Türkiye'de yeniden gündeme gelmesi ise hayli gariptir... Sezon arası transfer dönemin de MLS ligi bittiği için yine avrupa da bir takıma kiralanma şansı doğmuş olduğu için şu sıralara, bu sezon oldukça çok yıldız ismi  Türkiye'ye getiren Beşiktaş Spor Kulübünün tecrübeli oyuncuyla ilgilenmesini duyurmasıdır...

1 yorum:

  1. Beşiktaş bu adamı da alırsa seneye küme düşer :D Borcun altından kalkmaları zor gözüküyo. Güzel makale olmuş zevkle okudum valla :)

    YanıtlaSil